79928
Akülü Makaslı Personel Yükseltici (Manlift)

Kendi Yürür Makaslı Platform (Manlift)

CNC Router

3 Eksen CNC

Bilim Merkezi Sergileri

Havacılık ve Uzay Bilim Merkezi

Bilim Merkezi Sergileri

Mekanizmalar ve Makineler Bilim Merkezi

Otomatk Otopark Projesi

Teknolojik Otoparklar

ANASAYFA » OTOMATIK OTOPARKLAR
 • OTOMATİK OTOPARK SİSTEMLERİ


 • Taşıtlar, gün içindeki zamanlarının ortalama 1,5-2 saatlik dilimini kent trafiğinde hareketli olarak harcarken, ömürlerinin ise yaklaşık %90'ını park halinde geçirirler. Park yeri ihtiyacının yeterince tanımlanmadığı durumlarda, taşıt sürücüleri zamanlarının önemli bir kısmını taşıtlarını bırakacakları yerleri arayarak geçirirler

  Kent merkezlerinde artan taşıt sayısı ile orantılı bir şekilde, sürücülerin park yeri ihtiyacını karşılayamamaları sonucu, ortaya çıkan taşıt sirkülasyonu problemi ve bunun doğurduğu olumsuz etkilerin tümü "otopark problemi" olarak adlandırılır.

  Hareketliliğin yüksek olduğu kent merkezlerinde trafik problemlerini çözmek için, otoparklar kaçınılmaz tesisler olmasına rağmen arsa fiyatlarının yüksek olduğu bu bölgelerde büyük çok katlı otoparklar inşa etmek genelde mümkün olmamaktadır. Bu durumda yol üstü parklara alternatif olarak, atıl ve küçük arsalara çok katlı otomatik otoparklar yapmak kaçınılmaz bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.


 • Sistemin temel prensibi, sürücülerin müdahalesi olmaksızın, araçların sisteme giriş yaptıkları kabul odalarından hareketli platformlarla alınıp, robot asansörler vasıtasıyla, önceden belirlenmiş park yerlerine götürülerek park edilmesidir. Tamamen otomatik olarak çalışan sistemde güvenlik, hız, konfor ve teknoloji, çalışma prensiplerini belirleyen unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

  Otomatik otoparklar giriş-çıkış rampalarına ve manevra alanına ihtiyaç duymadığı için, küçük arsalarda bile yüksek park kapasitesine sahiptir. Bütün araç taşıma ve transfer işlemleri otomatik olarak yapıldığı için otomatik otopark binalarının aydınlatma, havalandırma ve personel ihtiyaçları yoktur.

  Araçlar tekerleklerinden kaldırılarak, insan erişiminin olmadığı park hücresine transfer edildiği için kaza riski ve araçların şaselerinin zarar görme riski yoktur. Araçlar mevcut boş park hücresine sürücü müdahalesi olmadan hızlı ve güvenilir bir şekilde transfer edildiği için zaman tasarrufu sağlamaktadır.


 • Otomatik otopark sistemlerine artan talep nedeniyle, yakın gelecek için yurtiçindeki ticari potansiyel çok yüksek seviyedir. Bunun yanı sıra, yurtdışı pazarını elinde bulunduran yabancı şirketlere karşı uygulanacak doğru ticari ve teknik rekabet stratejileri ile yurtdışı pazarından pay elde edilmesi beklenmektedir.

  Otomatik otoparklar, gerek sahip olduğu konfor, gerek işletme ve ilk yatırım maliyeti avantajıyla yeni otopark yatırımlarının odak noktasında bulunmaktadır. Artan nüfus artışına bağlı olarak kent merkezlerinde yaşanan trafik ve otopark sorunlarını çözecek otomatik otopark için dünya genelinde talep artmaktadır. Yapılacak yeni otopark yatırımları zaman içerisinde ülkemizde de otomatik otopark sanayinin oluşmasını sağlayacaktır.